Igor Janke Igor Janke
782
BLOG

Sen o Warszawie - piszemy przez 63 dni

Igor Janke Igor Janke Rozmaitości Obserwuj notkę 26

 Ogłaszam – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - wielki konkurs na Wasze opowieści o Warszawie. Konkurs organizuje Salon24.pl, wspierają go Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Świat Książki. Konkurs potrwa 63 dni. Nazwałem go „Sen o Warszawie”.

Najpierw opowiem, skąd wziął się pomysł. Szczegóły poniżej.

W ostatni piątek byłem wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego na znakomitym koncercie Karoliny Cichej, poświęconym Warszawie. To projekt „www.Wawa2010.pl”, zorganizowany przez MPW. Karolina w duetach z różnymi wokalistami śpiewa piosenki o Warszawie (m.in. „Sen Warszawie” Niemena) z lat przedwojennych, wojennych, powstańczych i tych zupełnie współczesnych. Ciekawe, że wiele z nich, śpiewanych w kontekście Powstania, nabiera zupełnie innego wymiaru. Kawałki zostały świetnie zaaranżowane, interpretacje są bardzo różne od oryginałów, a Karolina Cicha, poza niezwykłą energią,  emocjonalnym zaangażowaniem, emanującą radością z tego robi, jest po prostu świetną wokalistką. Posłuchajcie tej płyty, śledźcie, co robi Karolina, bo myślę, że to przełomowy moment w jej karierze. Czego jej szczerze życzę.

Pomysł na te płytę jest bardzo ciekawy. Cicha pochodzi z Białegostoku, a od dwóch lat mieszka w Warszawie. Inni artyści pochodzą też nie tylko z Warszawy a z różnych miejsc w Polsce i na świecie, w końcu wylądowali w stolicy, albo przynajmniej się o nią otarli. Jest i Grek Jorgos Skolias,  Mamamou Diouf z Senegalu czy Ukrainiec Jurij Andruchowycz (tak, ten pisarz). Na okładce płyty jest różowy kosmita. Dlaczego? Bo jak powiedział mi Jan Ołdakowski, szef MPW, gdyby pojawiał się tu kosmita, też byłby warszawiakiem.

Warszawa jest niezwykłym miastem. Szukającym na nowo swego charakteru, tryskającym energią, tworzonym na nowo  i przez tych, których rodzice walczyli w Powstaniu i przez tych, którzy przyjechali to 5, 10 czy 20 lat temu. I oni coraz częściej odnajdują się w Warszawie. Sam jestem kimś takim. Pochodzę z Wielkopolski, ale mieszkam tu od 24 lat i chyba mogę powiedzieć, że stałem się warszawiakiem, choć tak naprawdę mieszkam pod miastem. Ale odkryłem Warszawę dla siebie - napiszę o tym osobno.

Podczas tego koncertu, kiedy patrzyłem na przedziwny tłum sympatycznych ludzi – i tych w podeszłym wieku i młodych i dzieciaki -  wpadł mi do głowy pomysł, bu namówić Was na opowieści o Warszawie. O tym, jak ją odkrywacie, czym dla Was jest, o jakichś ważnych zdarzeniach z Waszego życia zwianych z Warszawą. Niezależnie od tego, czy mieszkacie tu od urodzenia, czy tylko tu bywacie. Piszcie! Otwieram specjalne lubczasopismo „Warszawa teraz!”, na którym będę zamieszczał wszystkie teksty z Waszych blogów poświęcone naszej stolicy. Teksty mogą być dowolnej długości. Zgłaszajcie proszę Wasze teksty do tego lubczasopisma.

Najlepsze dziesięć tekstów nagrodzimy płytami, z osobistą dedykacją Karoliny Cichej. Muzeum obiecało mi płyty, Karolina – autografy. Muzeum będzie patronowało konkursowi. A może jakoś wykorzysta Wasze teksty? Drugim patronem, którego udało mi się szybko namówić jest wydawnictwo Świat Książki, które ufunduje oczywiście książki dla najlepszych. Jakie - ustalimy niebawem. Najlepsze prace wybierze jury w składzie Dariusz Gawin,  wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, urodzony 30 km od Warszawy, wieku 3 lat tu się przeprowadził); Paweł Szwed, dyrektor wydawniczy Świata Książki, Warszawiak ze Szczecina, tu przyjechał w drugiej połowie lat 80.) i Igor Janke z Salon24 - Warszawiak z Wielkopolski. Napiszcie proszę, niezależnie od tego, czy sam konkurs Was interesuje, czy nie. Stwórzmy naszą opowieść o Warszawie. Wspaniałym, dzielnym, czasem okropnym mieście.  Piszcie teksty, dodając tag „Warszawa”.  

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości