Igor Janke Igor Janke
6183
BLOG

News: Lee Feinstein, ambasador USA opuszcza Polskę

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 89

Właśnie dowiedziałem się, że Polskę po trzech latach opuści obecny ambasador USA Lee Feinstein.  Zastąpi go Stephen D. Mull, w przeszłości m.in. doradca podsekretarza stanu USA i  ambasador na Litwie. Dla mnie to zaskoczenie. Skąd ta zmiana? Nie wiem, ale to dobry powód, by zastanowić się, jak wyglądają nasze relacje z Ameryką.

Ostatnio pisałem w „Rzeczpospolitej” o tym jak maleje rola USA w naszym regionie a rośnie rola Chin. Strategicznie to bardzo ważny problem. Wielu ekspertów twierdzi, że przesunięcie zainteresowania Amerykanów w kierunku Azji jest procesem nie do odwrócenia. Europa staje się coraz słabsza, a rosnące bogactwo i rosnące problemy są dziś w innej części świata. Oczywiście jest to prawdą, ale nie oznacza to, że sojusz transatlantycki, a zwłaszcza relacje Polski  z USA muszą być skazane na uwiąd.

Dziś politycznie nie wyglądają one najlepiej, to możemy przyznać. Obecna ekipa w Białym Domu nie tylko ma małej pojęcie o polskiej historii, czego dawała w ostatnim czasie spektakularne dowody, ale też nie ma wielkiego przekonania, że Europa  a zwłaszcza Europa Środkowa jest dziś dla Ameryki szczególnie ważnym miejscem na mapie. Trochę trudno im się dziwić, bo my (my – Polska i my –Europa) też do tego ich zbyt mocno nie przekonujemy.

Niemniej nie z wszystkim jest źle.  Amerykańskie firmy dalej inwestują dalej w Polsce, zwłaszcza ostatnio w sektorze energetycznym w związku z łupkami. Na 150 projektów, którymi zajmuje sie dziś PAIZ, 34 to inwestycje amerykańskie. Niedawno odbył się w Warszawie ważny polsko-amerykański szczyt gospodarczy. Amerykanie są Polsce i Europie Środkowej potrzebni z powodów strategicznych. Choć takie wiadomości, jak to, że Exxon Mobile opuścił Polskę a wybrał Rosję nie napawają wielkim optymizmem. Na szczęście kilku innych wielkich potentatów energetycznych wciąż zostaje.

Dziś Obama jest bardziej zainteresowany Azją a Tusk Brukselą. Oczywiście Azja będzie zawsze bardzo ważna dla USA  a Unia Europejska dla Polski. Ale proporcje mogą się zmienić i powinny się zmienić. Niedawno rozmawiałem z przedstawicielem ekipy Mitta Roomneya i tam nastawienie do Europy i Rosji jest zasadniczo odmienne od tego, co robią dziś Demokraci.  Nawet jednak jeśli Obama wygra drugi raz wybory, warto starać się, by historycznie dobre polsko-amerykańskie relacje nie były tylko historią.

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka