Dariusz Gawin, Jan Ołdakowski, Igor Janke, Krzysztof Zakrzewski
Dariusz Gawin, Jan Ołdakowski, Igor Janke, Krzysztof Zakrzewski
Igor Janke Igor Janke
5420
BLOG

Gliński, Saryusz i inni - Instytut Wolności wystartował

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 57

W piątek po południu zainaugurowaliśmy działalność Instytutu Wolności. W sali studia Cukry na Ogrodowej w Warszawie zeszło się całkiem znamienite i pluralistyczne, stuosobowe grono. Najpierw wspólnie z Janem Ołdakowskim, Dariuszem Gawinem ( w trójkę jesteśmy fundatorami Instytutu) i mecenasem Krzysztofem Zakrzewskim (partner zarządzający kancelarii Domański Zakrzewski, Palinka, szefem Rady IW) opowiedzieliśmy o naszych planach. 

Zapowiedzieliśmy m.in. ogłoszenie wielkiego konkursu: „Polska Innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys”, który dzięki wsparciu Banku BZ WBK i z pomocą firmy Innovatika będziemy realizować przez cały rok. Konkurs będzie dotyczył projektów na przedsięwzięcia biznesowe, które rozwiązują jakiś społeczny problem. O szczegółach będziemy informować wkrótce.

Potem była debata o Gruzji. Relację ze spotkania zamieścił Piotr Zaremba na portalu Wpolityce.pl. Za jego zgodą, zacytuje obszerne fragmenty. Oto fragmenty jego relacji. Całość jest tutaj.

Tytuł: „Fascynująca, choć pesymistyczna debata o tym co stało się w Gruzji. Tak wystartował Instytut Wolności”.

Iwaniszwili to rosyjski projekt, Gruzja jest już po drugiej stronie – orzekli zgodnie eksperci. Różnili się co do ocen polityki polskiej i europejskiej.

Think tank pod nazwą Instytut Wolności założył dziennikarz Igor Janke, a także Jan Ołdakowski i Dariusz Gawin, dyrektor i wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W piątek, w lokalu „Cukry” na ulicy Ogrodowej w Warszawie odbyło się inauguracyjne spotkanie.

Na widowni politycy, dziennikarze, menadżerowie, eksperci. Pojawił się kandydat PiS na premiera Piotr Gliński, prywatnie kolega Dariusza Gawina z Instytutu Socjologii PAN. A poza tym ludzie z różnych „parafii” – była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński, profesor Antoni Kamiński, europoseł PiS Konrad Szymański.

Warto przypomnieć, że przez lata w Warszawie nie bardzo było gdzie debatować o polityce, zwłaszcza gdy chciało się przekraczać bariery partyjne i środowiskowe. Wystarczy wspomnieć, że w połowie pierwszej dekady lat 2000. takim miejscem była Fundacja Adenauera zapraszająca czołowych polskich polityków, dziennikarzy i ekspertów, i to zwłaszcza prawicowych. Możliwe, że nowy Instytut wypełni w części tę lukę. (…)

Na razie przygotowali ciekawą debatę o Gruzji. Pełną błyskotliwych stwierdzeń, ale też realnych kontrowersji. Wojciech Górecki, ekspert Instytutu Studiów Wschodnich i autor kilku reporterskich książek o Kaukazie, starał się przedstawić zniuansowany obraz tego, co stało się w Gruzji, gdzie przypomnijmy partia miliardera Bidziny Iwaniszwilego pokonała ugrupowanie rządzącego od lat antyrosyjskiego prezydenta Michela Saakaszwilego. – Nie spotkałem nikogo, kto w pełni popierałby Saakaszwilego – opowiadał o swoich wrażeniach z kampanii wyborczej.

Górecki, a także rozmawiający z nim Igor Janke, który także odwiedzał Gruzję w czasie kampanii, przekonywali, że obecnego prezydenta zgubiły autorytarne ciągotki.

Z jednej strony rzeczywiście wyeliminował korupcję na dole, z drugiej zdarzało się, że ludzie, którzy stawali na drodze komuś z ekipy „Miszy”, trafiali do więzienia – opowiadali.

Z drugiej strony te wybory, niesfałszowane, co jest w tym regionie świata nieczęste okazały się zdaniem Góreckiego i Jankego paradoksalnym sukcesem Saakaszwilego, który uczynił Gruzję normalnym państwem. Tak normalnym, że w końcu oddał władzę. Poprzedni prezydenci Zwiad Gamsahurdia i Eduard Szewardnadze byli obalani przez rewolucje.

Czym jest projekt Iwaniszilego? Wojciech Górecki twierdził, że można się zetknąć ze wszystkimi interpretacjami: że to projekt rosyjski, albo niezależny, albo taki, nad którym Rosjanie dopiero roztoczą opiekę, albo taki nad którym stracą kontrolę.

Te opinie eksperta i dziennikarza doczekały się mocnych replik w panelu, który odbył się zaraz potem. – To jest po prostu projekt rosyjski – dowodził europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który całkiem niedawno widział się z Saakaszwilim na zjeździe EPP w Bukareszcie.

Jeśli o coś mam pretensję do Miszy, to o to, że pozwolił opozycji na zbyt wiele. Iwaniszwili przetransferował z Rosji do Gruzji kilka milionów, tego nie robi się bez przyzwolenia Kremla – dowodził europoseł.

Wszyscy dyskutanci: poza Saryuszem-Wolskim także Andrew Michta, dyrektor z amerykańskiej fundacji  German Marshall Fund, Bartłomiej Sienkiewicz, ekspert i publicysta oraz poseł PiS Krzysztof Szczerski bronili poprzedniego przywódcy Gruzji.

Jak na standardy Azji stworzył system cywilizowany, który się reformował – przekonywali. Według Saryusza-Wolskiego to rosyjskie lobby wspierane przez liberalno-lewicowe media zrobiły z prezydenta Gruzji potwora.

Słynne taśmy dokumentujące tortury w gruzińskich więzieniach była spreparowane – twierdził europoseł. Jego zdaniem przejęcie Gruzji przez Iwaniszwilego stanowi geopolityczne zagrożenie dla polityki energetycznej Europy szukającej uniezależnienia od rosyjskich źródeł. 

Z kolei Bartłomiej Sienkiewicz dowodził, że Iwaniszwili był w latach 90. powiązany z organizacją „ Stowarzyszenie XXI wiek”, skupiającą elitę rosyjskiego świata przestępczego, wspierającą wtedy słabnące służby specjalne tego kraju.

To rosyjska operacja – tak oceniał wynik wyborów. Przestrzegał, że Gruzji grozi teraz uwiąd i kryminalizacja struktur państwowych postawionych wcześniej na nogi przez Saakaszwilego.  Andrew Michta mówił z kolei smutno: Gruzja znalazła się po drugiej stronie”. Tyle relacja Piotra Zaremby, za którą bardzo dziękujemy.

Dodam jeszcze, że na spotkaniu zaszczycili nas szefowie think tanków: Ośrodka Studiów Wschodnich, German Marshall Fund,  Instytutu Sobieskiego, Fundacji Republikańskiej, Instytutu Kościuszki, Polityki wschodniej. Byli też przedstawiciele PiSM. Przyszedł także m.in. prof. Piotr Gliński,  Jerzy Koźmiński szef Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prof. Antoni Dudek, Janina Jankowska, Anna Streżyńska, Jarosław Guzy, Tomasz Wiścicki, Piotr Semka, Piotr Gursztyn, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, Piotr Vagla Waglowski, prof. Antoni Kamiński, ambasador Rafał Wiśniewski, Maciej Woźniak i wiele innych znamienitych osobistości.  

Inną, równie ciekawą, relację z debaty można tez znaleźć na portalu defence24.pl autorstwa Piotra Maciążka. Polecam.

No to zaczęliśmy. 

A tu profil Instytutu na fb Zajrzyjcie

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Krzysztof Szczerski, Andrew Michta, Igor Janke
Krzysztof Szczerski, Andrew Michta, Igor Janke Bartłomiej Sienkiewicz, Jacek Saryusz-Wolski Tomasz Wiścicki, prof. Piotr Gliński, Magdalena Gawin, Krzysztof Bosak Piotr Gliński, Łukasz Warzecha, Dariusz Gawin Bartłomiej Sienkiewicz Krzysztof Zakrzewski, Michał Baranowski i Andrew Michta (GMF) Jerzy Koźmiński, Piotr Gabryel, IJ Jan Ołdakowski Dariusz Gawin IJ Jacek Saryusz-Wolski, Jerzy Koźmiński, w tle  Piotr Zaremba i Piotr Semka Wojciech Górecki (OSW) Bartłomiej Biskup, Piotr Gliński, Dariusz Gawin po lewej Iwona Szatkowska, szefowa biura Instytutu Wolności
Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka